Pěstování bylinek doma i na zahradě

    Posted in : Hobby:
  • On : Kvě 01, 2023

Aromatické bylinky můžeme pěstovat jak doma v květináči, tak i venku na zahradě či na balkoně. Pěstování bylinek není náročné ani finančně ani na péči, stačí začít a o bylinky aspoň trochu pečovat. Odmění se vám krásnou vůní, barvami i chutí, kterou využijete nejen při vaření.
rozkvetlá levandule
Pěstování doma a na balkoně
I pokud nemáte zahradu, stejně si můžete vypěstovat krásné voňavé bylinky. Jediné co budete potřebovat jsou dostatečně velké a kvalitní květináče, ve kterých vám můžou některé bylinky vydržet i několik let. Květináče s bylinkami potřebují světlo, takže je umístěte za okno, na balkon nebo na terasu.
květy heřmánku
Pěstovat takto můžete třeba bazalku, petrželku, levanduli, tymián, rozmarýn, oregano, pažitka, meduňka, máta či koriandr. Tyto bylinky využijete v kuchyni skoro každý den, ať už při vaření nebo třeba jen tak na chleba s máslem. Bylinky nezapomeňte zalévat, ale nepřehánějte to, ne všechny bylinky potřebují velkou zálivku. Třeba rozmarýn má radši spíše suchou půdu. Výhodou tohoto pěstování bylin je, že je můžete pěstovat stejně v létě jak v zimě a budete mít bylinky po celý rok.
čerstvá bylinka
Pěstování na zahradě
Bylinky pěstované na zahradě jsou prostě ideál. Jsou totiž partnerem trvalek i letniček, vypadají krásně, ještě lépe voní, a navíc odeženou některé škůdce. Levandule odpuzuje mšice, pažitka či česnek chrání před houbovými nemocemi. Nebojte se bylinky vysadit třeba i na skalku. Jen pozor, některé bylinky se rády rozrůstají a chovají se tak trochu jako plevel. Třeba máta je v tomto ohledu hodně známá. Většina bylin nepotřebuje velkou péči ani hnojení, většinou potřebují mírně vlhkou půdu. Do stínu nebo polostínu umístěte mátu, medvědí česnek, šťovík, kerblík nebo třeba libeček. Na sluníčko dejte mateřídoušku, šalvěj, oregano, rozmarýn, saturejku, levanduli, meduňku či majoránku. Bylinky, které milují slunce, sklízejte vždy za slunného dne, nejlépe v poledne.