Nejlépe placená sportovní odvětví

    Posted in : Sport :
  • On : Kvě 01, 2023

Lední hokej

Co jiného byste na prvním místě také čekali? Nejúspěšnější sport v historii samostatné republiky, množství titulů Mistrů světa a dokonce cenné zlato z Olympijských her v Naganu v roce 1998. Tomuto typicky českému sportu se u nás věnuje přes sto tisíc registrovaných hráčů, z nichž zhruba sedm stovek tvoří profesionálové. Právě zde lze také vydělávat největší finanční částky, hokejová extraliga a první liga nabízí v průměru 90 tis. Kč měsíčně, špičkoví hráči si přijdou i na 350 000 za měsíc. Pokud se ovšem prosadí v zámoří, průměrné platy v NHL se pohybují kolem dvou a půl milionu dolarů.
dresy Jágra

Cyklistika

V České republice je zaregistrováno téměř pět tisícovek milovníků cyklistiky nebo cyklokrosu. Z tohoto počtu pouze necelá stovka jezdců se cyklistikou živí. Platy však nebývají nijak vysoké, v průměru kolem 20 000 korun, v zahraničí může jít v přepočtu až o 100 000 korun. K tomu se rovněž připočítávají prémie za úspěšné výsledky, ale je třeba počítat s velkými výdaji za servis, náhradní díly, maséry, mechaniky, a dopravu.
koš na basket

Basketbal

Registrovaných hráčů basketu je mnohem více, než cyklistů, přibližně 40 000. Přitom profesionálů je pouhých 270. Průměrná mzda v české lize je kolem 35 tisíc korun, ale většina basketbalistů kromě sportu vykonává i jiné zaměstnání, které je živí. Náklady na příspěvky a sportovní vybavení jsou však velmi nízké, a pokud se někdo z českých hráčů prosadí v NBA, může za sezonu vydělat až 5 milionů dolarů.

Tenis

Tenisová základna je u nás velice široká, tenisu se věnuje více než 60 000 lidí, ale jen necelých třicet aktivních hráčů se tenisem živí. Podle výkonnosti se takový hráč dvouhry musí umístit maximálně ve třetí stovce tenisových žebříčků WTA a ATP, ve čtyřhře dokonce mezi prvními dvěma sty. Přitom hráči nepobírají mzdu od jednotlivých klubů, ale vydělávají si podle výsledků v turnajích. Tam jde o sumy zhruba od 35 do 250 000 dolarů, špičkoví hráči ATP mají příjmy pochopitelně mnohem vyšší, v milionech dolarů.
malý fotbalista

A co fotbal

Pochopitelně, ten je nejvíce populárním sportem kromě ledního hokeje, provozuje jej přes 250 tisíc nadšenců a přibližně devět stovek lidí v Česku se jím živí. Mzdy hráčů nejvyšší soutěže se pohybují od 35 tisíc do stovek tisíc korun každý měsíc, v současné době je nejlépe placený český hráč fotbalu Petr Čech, jehož roční příjem vykazuje přibližně 150 milionů korun. Fotbalisté navíc vydělávají i na výsledcích klubů a na reklamních smlouvách.