Fotografie jako druh zábavy

    Posted in : Zábava:
  • On : Kvě 01, 2023

Fotografický aparát je považován za vynález století, spolu s prvním telegrafem. Zatímco telegraf a jeho nástupce telefonní přístroj sloužily ke komunikaci na velkou vzdálenost, fotoaparát měl zachytit jedinečné okamžiky slávy i bolesti, která lidstvo provázela v těžkém období dvacátého století.
retro fotoaparáty

Historický vývoj fotografie

V roce 2019 si připomeneme pomyslné výročí 180 let od doby, kdy světlo světa spatřila první fotografie. Prvopočátky však představovaly něco úplně jiného, než co je běžným jevem v současné době. Dnes stačí namířit objektiv chytrého telefonu nebo zrcadlovky prakticky kamkoliv a výsledek je zaručený. Zachytíte cokoliv, co si budete přát. Proto dnes nejsou ani analogové, ani digitální fotky ničím výjimečným, a dokonce i zkušeným profesionálům, kteří si doslova hrají se světlem a stínem, s černobílými snímky, anebo zachycují jedinečné přírodní scenérie, mohou směle konkurovat amatéři samoukové, když si pořídí špičkovou zrcadlovku s příslušenstvím.
fotoaparát yashica

Polovina 19. století

Prvopočátky tohoto fenoménu však byly na poměrně nízké technické úrovni. Fotografický materiál nebyl tak citlivý, aby mohl zachytit svět v pohybu. A tak se právě z tohoto důvodu pořizovaly snímky vyloženě speciálně aranžované v ateliérech. Důležité bylo i nasvětlení celé scény. Vydat se za fotografem tedy znamenalo vkusně se obléknout a zvolit nějakou z rolí, kterou ateliér umožňoval. Muži hrající karty, zátiší s květinami a psem na obojku, dívky otáčející se v kole, manželské páry v objetí, vojáci v uniformách, dámy s klobouky, muži v kravatách, s cylindrem a s dýmkou.
fotoaparát boy

Lidé v pohybu

Zachytit člověka v pohybu se dařilo teprve na počátku 20. století. Začínali s tím první amatéři a cílem bylo poskytnout pohled na vtipnou scénu buď přímo ze života, anebo z oblasti sportu. Častokrát šlo o snímky turistů, cyklistů, lyžařů a cvičenců ve sdružení Sokol, jehož zakladatelem byl Miroslav Tyrš. Fotografové byli právě v souvislosti se Sokolem považováni za spolutvůrce, angažované pro dobrou věc v duchu českého národního obrození. Což zvláště vrcholilo v době po první světové válce a po vzniku Československé republiky, která by se, nebýt rozdělení v roce 1993 se Slovenskem, dočkala letos v roce 2018 sta let svého trvání.