Vypínače zkrátka potřebujeme

    Posted in : Nákupy:
  • On : Říj 09, 2018

Je zvláštní jak některé věci máme od malička tak přirozeně vžité, že se nad nimi nezastavujeme a zkrátka je naprosto přirozeně používáme nebo děláme. Jak šel náš život měsíc po měsíci a rok po roce, tak jsme se seznamovali s věcmi okolo sebe a ve většině případů jsme nikdy nezkoumali, na jakém principu fungují, ale prostě jsme věděli, že když to uděláme takto, tak se stane přesně to, co očekáváme. Alespoň ve většině případů. Stejné je to se světlem v bytě nebo domě.
žárovka a zástrčka

Nikdo asi z nás nezkoumal, jak je možné, že obyčejným stlačením vypínače se světlo rozsvítí. Zkrátka jsme se to takto naučili a praktikujeme to převážně dodnes. Samozřejmě se objevuje nová moderní technologie, ale vypínače existují stále a ne jenom v jednom provedení, jak tomu kdysi dávno bývalo. Teď nás spíš překvapí moment, kdy stlačíme tlačítko, a nic se nestane. Tady už bude nějaký zádrhel, to není přirozený stav.
vypínač na zdi


Každý vypínač má své místo


V první řadě se musí rozvést správně kabely po místnosti, aby vše mohlo správně fungovat. Také je dobré, pokud stavíme nový dům, si předem stanovit, kde chceme rozsvěcovat světlo a také v jakém počtu budeme potřebovat příslušné komponenty. Většinou vypínače se instalují do takové výše, aby byla v úrovni těla nebo ruky a v to v dosahu, kam vstupujeme. Nejčastěji je nalezneme v těsné blízkosti dveří nebo vstupu na schodiště. Některé z nich mají pro tento případ ještě svítící kontrolky, aby ve tmě byly lépe viditelné. To je skutečně výhodné v obytných domech například na společné chodbě nebo přímo schodišti. V prostoru, který neznáme a zhasne světlo, to je super vodítko, jak netápat ve tmě a nesetřít veškerou malbu ze stěn. Mnohdy se vyplatí i do místnosti nainstalovat vícero druhů vypínačů, hlavně pokud budou průchozí místnosti.
spínač vypnuto zapnout


S moderní technikou není nuda


Dříve se tyto instalační jednotky vyráběly pouze v jednom provedení a na barvu se moc nehledělo. Snad až nároky na moderní design přinesly průlom i do této výroby, kdy si můžeme snadno zakoupit barevné rámečky nebo již přímo složené komponenty v určité barvě. Je to sice malá věcička, která ale dokáže krásně sladit barevný design bytové jednotky.