Někdo zkrátka musí mrznout

    Posted in : Nezařazené:
  • On : Kvě 01, 2023


Jak vyplynulo z posledního průzkumu společnosti STEM, musí v České republice skoro každá čtvrtá domácnost šetřit na ostatních výdajích, aby si mohla doma dopřát onen pro ni luxus zvaný teplo. Pro dvaadvacet procent domácností představuje topení natolik vysoký výdaj, že se kvůli němu musí omezovat. A osmdesát procent našich domácností prý v zimě nevytápí některé části domu či bytu tak, jak by chtělo, jenom proto, že jsou pro ně energie příliš drahé.
Problémy tohoto druhu prý mají zejména lidé ve věku nad šedesát let, v kteréžto kategorii se nedobrovolně omezuje každý třetí člověk. Mezi lidmi ve věku 45 až 59 let tak činí každá čtvrtá domácnost a mezi mladšími ročníky je to méně než pětina.
oheň v krbu

Kvůli cenám energií pak nevytápí část svého domu nebo bytu třetina lidí z věkové kategorie 30 až 44 let a stejně je na tom skoro 40 procent lidí ve věku do 59 let a skoro polovina lidí starších 60 let.
V obýváku nebo nejčastěji obývané místnosti prý mívají našinci v zimě v pětadvaceti procentech případů dvaadvacet stupňů, o stupeň méně nebo více tam mívá pětina domácností, o další stupeň méně nebo více dvanáct, respektive třináct procent. A jenom šest procent lidí si tam dopřává pětadvacet stupňů a víc.
V teple se prý omezují nejvíce ty z domácností, jež uvádějí v oné hlavní místnosti dvacet stupňů, méně pak ty, jež tam mají jednadvacet či dvaadvacet stupňů.
dřevěný teploměr

Dá se prý tedy říci, že u nás máme něco, co ještě nikde nebylo oficiálně definováno a co lze nazvat energetická chudoba. Jež samozřejmě souvisí vesměs s chudobou příjmovou, ovšem nejenom s tou – protože se na onom neutěšeném stavu podepisují třeba i stav té které budovy, typ domácnosti a cena energie. Což znamená, že ‚energeticky chudí‘ mohou být i lidé se vcelku vysokými příjmy, kteří však mají energeticky náročné bydlení.
Může-li nám v tomto ohledu něco zlepšit náladu, jež je nejednou kvůli chladu na bodu mrazu, pak snad jedině to, že v tom nejsme my Češi sami.
V celé Evropě je totiž podle odhadů energetickou chudobou ohroženo padesát až sto šedesát milionů lidí. A stejně jako u nás jsou i jinde v Evropě ohroženi hlavně lidé v důchodovém věku, žijící ve špatně zateplených velkých domech. A jsou to právě tito lidé, kdo tráví doma nejvíce času, a tudíž nejvíce trpí chladem.
A co z toho šetření na teplo a na teple našinci mají? Nejednou vlastně nic. Protože pamatujete vcelku nedávné rozhodnutí našich politiků, podle kterého musí každá domácnost v budově platit přinejmenším osmdesát procent průměrných nákladů na topení? Aby ‚neparazitovala‘ na ostatních, topících?
Takže si chudí musí utahovat opasky. Protože žijí-li třeba v paneláku, i kdyby ve svém bytě zmrzli, budou platit skoro tolik co ostatní.