Co jsou to pergoly a k čemu slouží

Co jsou to pergoly a k čemu slouží


V dnešní době existuje spousta zařízení, která nám mohou usnadnit život. A zdaleka ne všechna jsou mechanická či na elektřinu. Některá nepotřebují vůbec nic, a přesto nám poskytují pohodlí. Typickým příkladem zde jsou pergoly. O těch pravděpodobně slyšel každý z nás. Jedná se o jednoduché, nejčastěji dřevěné stavby, podobné altánku. Od něj se liší především tím, že mají často obdélníkový tvar a minimálně jednu stěnu plnou. Jak již bylo řečeno, nejčastěji najdeme ty dřevěné, avšak mohou být vyrobeny například i z plastu či kovu.

Jejich účelem je vytvořit prostor, kde je prakticky celý den stín a kde budeme chráněni před slunečním světlem. Nejčastěji je využijeme během horkých letních dnů, kdy díky nim můžeme být venku na čerstvém vzduchu, aniž bychom se museli bát úžehu či úpalu. Navíc je pohodlné se pod nimi usadit.

stěna pergoly zblízka

Z výše uvedeného je patrné, že ji využijí ti, kteří mají nějaký pozemek nebo zahradu, ať už u rodinného domu nebo u chaty. Díky ní totiž mohou trávit prakticky veškeré letní dny venku. Na druhou stranu je zbytečná pro ty, kteří bydlí v paneláku a žádnou chatu nikde nemají. Jistě, mohli by si ji dát na balkon, avšak to je zbytečné, neboť balkony obvykle již mají převis, který chrání před Sluncem a deštěm. A pokud bydlíme vysoko a Slunce svítí zdola, pak ani pergola nepomůže.

klasická jednoduchá pergola

Pokud jste se pro ni tedy rozhodli, je otázkou, kde ji lze sehnat. Najít ji můžete například v různých hobby či zahradnických obchodech, především pak na jaře a v průběhu letní sezóny. Zde mají obvykle poměrně velký výběr, takže si tu svou najde skutečně každý. Jen je dobré dívat se spíše na kvalitu než na cenu.V případě, že chcete ušetřit a jste šikovným kutilem, si ji můžete i vyrobit sami. Jen je potřeba sehnat materiál a musíte si být naprosto jisti, že víte, co děláte, aby vám pak doslova nespadla na hlavu. Pokud vše však provedete dobře, budete se z ní moci těšit mnoho let.