Co je to plstění?

Co je to plstění?

    Posted in : Nákupy:
  • On : Dub 29, 2021


Dalo by se říci, že se jedná o určitou techniku spřádání vlny. Vlna sama o sobě má specifické vlastnosti – ať surová vlna, tak i vlákno, začnou při výrazných změnách teploty, ale také při zvlhnutí, anebo též třením měnit svůj tvar. Z nadýchaných chomáčků se tak stává zpevněný hutný produkt. Vlna zkrátka zplstnatěla. Už naše maminky i babičky věděly, že vlněné ošacení nesmí prát – tyto výrobky se musely dávat do čistírny. Šaty z vlny se vlivem vody, a ještě k tomu teplé, srazily. To znamená, že materiál se „nahloučil“ do mnohem menší plochy, než zaujímal před praním. Vlákna se při tom jaksi pevněji propletla, až lehce zchlupatěla. Takže vyprané drahé vlněné šaty se staly pro svou majitelku holým neštěstím. Avšak plstění vlny se využívalo již tenkrát zcela záměrně – jednoduše na výrobu plsti. Z té se vyráběly například klobouky, ale i třeba obuv.

shoes-139899_1280

I v dnešní době se plstění využívá. Spíše však k výrobě dekorativních předmětů, oděvních doplňků, někdy i oděvů samotných.

Kdo by si chtěl sám doma vyrobit dekoraci, hračku, či módní doplněk nebo šperk, bude k tomu potřebovat rouno, které bude vhodné k plstění https://www.prima-obchod.cz/produkty/kreativni-potreby/plsteni.

A to můžete zakoupit na našem e-shopu Prima obchod – textilní galanterie na internetu.

cow-167118_1280

Postup při plstění vlněného rouna

Plstění může být mokré nebo suché. Mokrá metoda je jednodušší, nepotřebujete k ní žádné pomůcky ani nástroje. Nezbytná však je příze bez superwash úpravy.

Při mokrém plstění můžete buď využít staré odložené pletené výrobky – svetry, šály, aj., anebo si prostě produkt, jenž chcete plstit, sami upletete (pokud zvolíte druhý postup, pleťte poněkud volněji). Poté vytvořte a sešijte požadovaný výsledný tvar. Pak pletený výtvor uložíte buď do povlaku na polštářek či polštář – samozřejmě podle velikosti. Pokud jste vyrobili něco velmi malého, třeba šperk, můžete ho zašít do kapesníku nebo utěrky. Na pračce zvolte dlouhý program s vysokou teplotou a častým otáčením bubnu a svůj výrobek do ní vložte, společně s něčím velkým a hrubým, co zajistí dostatečné tření. Mohou to být staré džíny, hrubý přehoz, anebo nevyužitý kabát, který jste chtěli vyhodit.

Po seprání a zplstnatění výtvor upravíte do patřičného tvaru a necháte uschnout.

felt-3319209_1280